KADEMELİ NORMALLEŞME TEDBİRLERİ AÇIKLANDI

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine “Kademeli Normalleşme Tedbirleri” isimli yeni bir genelge gönderildi. Yapılan bilgilendirmeye göre, 17 Mayıs 2021 Pazartesi 05:00 ile 1 Haziran 2021 Salı 05:00 arasında uygulanacak kademeli normalleşme tedbirleri belli oldu.

MEDYA21-İçişleri Bakanlığı tarafından kademeli normalleşme tedbirleri açıklandı. 81 il valiliğine “Kademli Normalleşme Tedbirleri” ismiyle yeni bir genelge gönderen İçişleri Bakanlığı yeni dönemin yeni kurallarını da kamuoyuna duyurdu. Yapılan açıklamaya göre 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05:00 ile 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05:00 arasında uygulanacak kurallar belirlendi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI NASIL OLACAK?

Yeni dönemde hafta içi sokağa çıkma yasaklarına devam edilecek. Buna göre Pazartesi, Salı, Çarşambe, Perşembe günleri saat 21:00 ile saat 05:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hafta sonu sokağa çıkma yasakları ise Cuma akşamı saat 21:00’da başlayacak ve Pazartesi sabahı 05:00’da sona erecek. Bu şekilde Cumartesi ve Pazar günleri tam gün sokağa çıkma yasakları olacak.

65 YAŞ ÜZERİ VE 18 YAŞ ALTI KISITLAMALARI

65 yaş üzeri ve 18 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamalarına da yeni bri düzenleme yapıldı. Buna göre65 yaş üzeri vatandaşlar iki doz koronavirüs aşısını da yaptırmış iseler herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmayacaklar. Bu vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamaları bulunmayacak. Ayrıca 18 yaş altı vatandaşlar için de ek bir kısıtlama getirilmeyeceği bildirildi. Aşı olmayan 65 yaş üzeri vatandaşlar hafta içi günlerinde yalnızca 10:00 ile 14:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLAMALARI NASIL OLACAK?

Sokağa çıkma yasağı uygulanmayan günlerde şehirlerarası seyahat kısıtlaması olmayacak. Ayrıca sokağa çıkma yasağı olan günlerde toplu ulaşım araçlarıyla seyahat kısıtlaması da uygulanmayacak. Sokağa çıkma yasağı uygulanan günlerde ve sürelerde özel araçla seyahatlere zorunlu haller durumunda izin verilecek.

CAFE, RESTORAN, LOKANTA NASIL ÇALIŞACAK?

Kafe, restoran, lokanta ve bunun gibi yeme içme yerlerinin nasıl faaliyet gösterebilecekleri de belli oldu. Buna göre 1 Haziran’a kadar hafta içi 07:00 ile 20:00 saatleri arasında gel-al ve paket servis ile hizmet verilebilecek. 20:00 ile 24:00 arasında ise yalnızca paket servis yapılabilecek. Hafta sonlarında ise 07:00 ile 24:00 saatleri arasında yalnızca paket servise müsaade edilecek.

1 HAZİRAN’A KADAR KAPALI OLACAK İŞ YERLERİ

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre gazino, taverna, birahane, nargile salonları, sinema, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, internet kafe, bilardo salonları, elektronik oyun yerleri, halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, hamam, sauna, masaj salonu, Lunapark gibi işletmeler 1 Haziran’a kadar kapalı olacak.

HANGİ İŞLETMELER AÇILABİLECEK?

Perakende ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat gibi dükkanlar ve büro ile ofisler hafta içi 07:00 ile 20:00 saatleri arasında açık olabilecek. AVM’ler hafta içi 10:00 ile 20:00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecekler. Marketler sokağa çıkma yasağı günlerinde zorunlu temel ihtiyaçlar dışındakiürünleri satamayacaklar. Pazar yerleri hafta içi günlerinde 07:00 ile 19:00 arasında açık olabilecek. Çay ocakları yalnızca esnafa servis yapabilecek şekilde çalışabilecekler.

KAMU KURUMLARI MESAİ UYGULAMALARI

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma saatleri 10:00 ile 16:00 arasında olacak. Uzaktan ve dönüşümlü gibi esnek çalışma usulleri 1 Haziran’a kadar devam edecek.

Öte yandan, yüz yüze eğitime dair Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamalarına göre hareket edilecek. Kreşler ve anaokulları ise faaliyetlerine devam edebilecekler. Nikah düğün, nişan ve kına gibi organizasyonların yapılmasına izin verilmeyecek. Şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasite ile çalışabilecekler. 65 yaş üzeri ve 18 yaş altı için şehir içi toplu taşıma aracı kullanmalarına izin verilmeyecek. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir