KENT ORMANI’NI KURTARAN KARAR

 KENT ORMANI’NI KURTARAN KARAR

HABER MERKEZİ-İstinaf Mahkemesi, hükümetin Diyarbakır’daki Kent Ormanı’nın rezerv yapı alanı ilan etme kararının iptalini onadı. Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Kent Ormanı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından rezerv yapı alanı ilan edilmesi kararını iptal eden Diyarbakır 2’nci İdare Mahkemesi’nin kararı, Gaziantep Bölge Adliyesi 2’nci İdari Dava Dairesi tarafından onandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2013’te aldığı karara karşı Diyarbakır Barosu’nun açtığı davada, Diyarbakır 2’nci İdare Mahkemesi tarafından “6306 sayılı Yasa’nın amacı ile bağdaşmayacak şekilde davaya konu taşınmazların rezerv yapı alanı olarak belirlenmesine dair dava konusu işlemde hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı için” iptal edilmesiyle Bakanlık İstinaf başvurusu yaptı.

YERİNDE BULDU

İtirazı karara bağlayan Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci İdari Dava Dairesi, Diyarbakır 2’nci İdare Mahkemesi’nin Bakanlık aleyhine verdiği kararı yerinde bularak, kararın kaldırılmasını gerektirecek bir yasal sebebin bulunmadığına hükmetti. Kendi kararına karşı temyiz yolunu kapatan İstinaf Mahkemesi, kararı oybirliği ile aldı.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir