KUDÜS’TE GERİLİM YÜKSEK

MEDYA21- İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesinde 30 Filistinli ailenin evlerinden çıkarılıp yerlerine Yahudi yerleşimcilerin yerleştirilmesi planı nedeniyle patlak veren gerilim devam ediyor.
Filistinli protestocularla ile İsrail polisi arasında cuma günü başlayan çatışmalar dün gece de devam ederken, bugün İsrail’in 1967 savaşında bölgeyi işgal etmesinin yıl dönümü gerekçesiyle Yahudi milliyetçilerin düzenleyeceği yürüyüş öncesi gerilim had safhada.
YARALI SAYISI 300’Ü GEÇTİ
İsrail polisinin Filistinli protestocularla gece boyu süren çatışmaların ardından bu sabah Harem-üş Şerif’e girerek eylemcileri gaz bombasıyla dışarı çıkardığı belirtildi.
Filistin Kızılayı, gece boyunca yedi Filistinlinin daha yaralandığını, bu kişilerden dördünün tedavisinin hastanede sürdüğünü açıkladı. Çatışmalar gün içinde de devam ederken, toplam yaralı sayısı 300’ü geçti. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Mescid’i Aksa’nın çevresinde gaz bombaları atıldığı görüldü.
MAHKEMENİN ŞEYH CERRAH KARARI
İsrail hükümetiyse, polis şiddetine ve işgale karşı tırmanan uluslararası tepkiyi dindirmek adına Şeyh Cerrah’taki tahliye kararını erteledi. İsrail Yüksek Mahkemesi’nin Şeyh Cerrah mahallesindeki tahliyelere dair bugün açıklaması beklenen kararı belirsiz bir tarihe ertelendi.
‘KUDÜS GÜNÜ’NÜN ROTASI DEĞİŞTİRİLİYOR
Öte yandan bugün gözler, İsrail’de ‘Kudüs Günü’ olarak kutlanan ancak Filistinliler için topraklarının kaybedilmesini simgeleyen yürüyüşe çevrildi. 1967 Savaşı’nda İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgalinin kutlandığı etkinlik öncesinde, İsrail polisinin Yahudi göstericilerin Harem-üş Şerif’e girmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.
Binlerce İsraillinin ellerinde bayraklarla düzenleyeceği yürüyüşün rotasının değiştirilmesinin planlandığı açıklandı. Kudüs’ye bugün binlerce polisin görev yaptığı belirtiliyor.
ABD: ŞEYH CERRAH’TA OLASI TAHLİYEDEN ENDİŞELİYİZ
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın İsrailli mevkidaşıyla dün bir telefon görüşmesi yaptığı, Şeyh Cerrah’taki tahliyeler de dahil, Washington’ın gerilimden endişe duyduğunu aktardığı açıklandı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de endişe duyduğunu söyledi.
Kaynak: Duvar

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir