Memur-Sen İl Başkanı Ensarioğlu : SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SORUNLARI ACİL ÇÖZÜLMELİ

MEMUR-SEN DİYARBAKIR İL BAŞKANI VE SAĞLIK-SEN ŞUBE BAŞKANI NURHAK ENSARİOĞLU, SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KRONİK HALE GELEN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ, TALEP VE BEKLENTİLERİNİN KARŞILANMASI, ZORLUKLARIN SON BULMASININ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ. (MERT GÜNAYDIN/DİYARBAKIR-İHA) Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikasi Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu, sağlık çalışanlarının kronik hale gelen sorunlarının çözümü, talep ve beklentilerinin karşılanmasını, zorlukların son bulmasının gerektiğini söyledi.

Memur-Sen İl Başkanı Ensarioğlu : SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SORUNLARI ACİL ÇÖZÜLMELİ

HABER MERKEZİ- Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı, Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu, sağlık çalışanlarının kronik hale gelen sorunlarının acilen çözümlenmesi gerektiğini belirterek, talep ve beklentilerinin karşılanmasının, zorlukların son bulmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Alın terinin, emeğin ve örgütlü mücadelenin sembolü olan 1 Mayısı, geçen yıl olduğu gibi bu yılda ne yazık ki pandeminin gölgesinde kutladıklarını anlatan Ensarioğlu, fedakar sağlık çalışanlarının insan üstü çabalarına rağmen toplumsal hayatın virüs nedeniyle bir defa daha durma noktasına geldiğini vurguladı. Ensarioğlu, toplumun her kesimini olumsuz etkileyen bu tablonun ceremesini en çok sağlık çalışanlarının çektiğini savunarak, şöyle dedi:

“Bir milyon 100 bin sağlık çalışanı, salgınla kol kola mücadele edip daha fazla can kurtarmak amacıyla gecelerini gündüzlerine katmayı sürdürüyorlar. Başta can kayıpları olmak üzere bu süreçte elbette ağır bedeller ödediler, ödemeye de devam ediyorlar. Bugüne değin hemşiresinden doktoruna, sağlık teknisyeninden ambulans şoförüne yüzlerce sağlık çalışanı hayatını kaybetti. Tamamını rahmetle anıyoruz. Temennimiz bu olağanüstü sürecin bir an önce son bulmasıdır. Sürecin sona ermesi, başta sağlık emekçileri olmak üzere kuşkusuz herkesi sevindirecek. Ancak sağlık çalışanlarını memnun edecek bir diğer husus da artık kronik hale gelen sorunlarının çözümü, talep ve beklentilerinin karşılanması, zorlukların son bulmasıdır. Bürokratından Bakanına herkesin bu tablonun farkında olmasına rağmen alkışın ve takdirin ötesinde çözüme dönük herhangi bir adım atmamaları, sağlık çalışanlarını derin hayal kırıklıklarına uğratmaktadır.”

Sağlık çalışanlarının, ağır iş yükünden kaynaklı tükenmişlikle, sorunlarının çözümüne dair bir ışık görememelerinden kaynaklı ümitsizlik arasına sıkışıp kalmış durumda olduğuna da dikkat çeken Ensarioğlu, şöyle konuştu:

“Oysa bu yıl sağlık çalışanları yılı ilan edildi. Bu ilan, fedakarlığın teslimi noktasında elbette gurur duyulacak bir uygulama. Ancak bununla kalmamalı, sağlık çalışanlarının tüm sorunları bu yılın anlam ve önemi dikkate alınarak bir an önce çözülmeli. Pandeminin bir yılını çoktan geride bırakmamıza ve sağlık çalışanları yılı ilan edilen 2021’in de ilk çeyreğini geride bırakmamıza rağmen sorunların çözümü hususunda henüz hiçbir adım atılmış değil. Bunun böyle gitmesi özelde sağlık çalışanlarını ilgilendirse de genelde sağlık sistemini ilgilendirmektedir. Çünkü bir sistemi ayakta tutan fedakar çalışanları, emek verenleridir. Onların memnuniyeti, mali ve özlük haklarının sorunsuz olması, moral ve motivasyonlarının yüksek olması, sisteme artı değer katar. Aksi hallerde sistemi sağlıklı sürdürebilmek mümkün değildir. Kaldı ki sağlık gibi hayati bir alandan bahsediyoruz. Bu alanın ne kadar hayati olduğunu ve çalışanlarının ne kadar önemli olduğunu pandemi süreciyle herkes bir defa daha görmüş ve anlamış bulunuyor. Bu nedenle buradan bir defa daha çağrıda bulunuyoruz; yol yakınken bir an önce adım atın. Adım atın ki sağlık çalışanları kronik sorunlarının cenderesinden kurtulsunlar. Adım atın ki sağlık çalışanlarının yükleri hafiflesin. Adım atın ki sağlık çalışanlarının yüzü gülsün, kutsal mesleklerine dört elle sarılsınlar.”

Sağlık çalışanlarının bir an önce çözüme kavuşması gereken sorunlarının ve karşılık bulması gereken haklı taleplerinin de olduğunu ifade eden Ensarioğlu, “Sağlık çalışanları, hakkaniyetsiz ve adaletsiz döner sermaye sisteminin sil baştan yeniden inşa edilmesini istiyorlar. Bu sistem aynı tarihte ve aynı statüde işe başlayıp aynı işi yapan sağlık çalışanlarının bazılarına 1 lira bazılarına 2 bin lira veriyor. Sağlık çalışanları bu çarpık sistemin yerine, daha adil ve hakkaniyetli bir sistemin oluşmasını istiyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir