PAZARIN BALIKÇI ABLASI

DİYARBAKIRLI RUKİYE BAKIŞ, YILLARDIR YAZ KIŞ DEMEDEN, ÇOCUKLARINA BAKMAK, EV EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK İÇİN PAZARDA BALIK SATIYOR. SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE TEZGAHININ BAŞINA GEÇEN VE AKŞAMA KADAR BALIK SATAN RUKİYE BAKIŞ, HAFTANIN 6 GÜNÜ BU İŞİ YAPARAK GEÇİMİNİ SAĞLIYOR. (BERİTAN KAYA/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakırlı Rukiye Bakış, yıllardır yaz kış demeden, çocuklarına bakmak, ev ekonomisine katkı sağlamak için pazarda balık satıyor. Sabahın erken saatlerinde tezgahının başına geçen ve akşama kadar balık satan Rukiye Bakış, haftanın 6 günü bu işi yaparak geçimini sağlıyor.

MEDYA21- Sabahın erken saatlerinde tezgahının başına geçen ve haftanın 6 günü değişik semtlerde kurulan pazarlarda balık satan Rukiye Bakış, bu işe başladığında çoğu kişinin ona balıkçılığın zor bir meslek olduğunu, bir kadının bu işi yapamayacağını söylediklerini anlattı. Bakış, “Daha önce birçok meslekte çalıştım, tanıdıklarıma ben pazarda balık satacağım dediğimde şaşırdılar. Yapamazsın o iş zordur dediler. Ama ben zoru sevdim, zoru istedim ve başardım. Şimdi pazarın balıkçı ablası oldum” dedi.

‘OLUMLU DÖNÜŞLER ALDIM’

Pazarda her tür insanla karşılaştığını, bazen iyi bazen kötü tepkiler aldıklarını belirten balıkçı Bakış, ”Genelde pazarda güzel tepkiler aldım. Helal olsun zor bir meslek yapıyorsunuz, gurur duyuyoruz diyenler de var. Sen kadınsın ne işin var burada üstün başın balık kokar diyen de. Onun dışında çok şükür olumlu geri dönüşler aldım. 5 çocuk annesiyim, eğer ben o çocukları büyütmüş isem balık tezgahına da bakabilirim” diye konuştu.

KADINLAR PARA KAZANMALI

İnsanın kendi parasını kazandığında daha güçlü hale geldiğini dile getiren Rukiye Bakış, ”Tüm kadınlara sesleniyorum, çalışmaktan korkmayın, kendi ayaklarınızın üstünde durun. O zaman her şey çok güzel oluyor” ifadelerini kullandı. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir