‘PKK’DA AKTİF SİLAHLI ELEMAN SAYISI 256’YA DÜŞTÜ’

MEDYA21-İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tüm terör örgütlerini saha da baskıl altına aldıklarını belirterek, PKK’nın içerideki aktif silahlı eleman sayısının 256’ya gerilediğini, son zamanlarda çok üst düzey yöneticileri almaya başladıklarını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığında düzenlenen 109. dönem kaymakam adayları uyum kursunun açılışında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, güvenlik altyapı yatırımlarının ülkenin en önemli yatırımlarından biri olduğunu söyledi. İl ve ilçeler düzeyinde toplumun her bireyiyle yüksek verimlilik, yüksek vatandaş memnuniyeti ve yüksek  gelişmeyi hedef aldıklarını anlatan Bakan Soylu, şöyle dedi:

“Bugün Türkiye’nin kişi başı gelir seviyesi 3 bin 400 dolardan 10 bin doların üzerine çıkan bir banda ulaştığını ifade ediyoruz. Bunu nasıl gerçekleştirdi Türkiye? Hemen her güvenlik sahasında elde ettiğimiz verimle gerçekleştirildi. Kanalizasyonundan yoluna kadar, havalimanından otoyoluna kadar, her yerde ulaşılabilecek hastanelerine, üniversitelerine kadar bilinmelidir ki güvenlikte bu ülkenin en önemli altyapı yatırımlarından birisidir. Türkiye, bu altyapı yatırımlarını önemli bir standarda taşımak için de büyük bir mücadele ortaya koymaktadır. Vatandaşların hizmetlerden kolayca yararlanabilmesi için birçok adımlar atılıyor. Kapı duvar bir devlet bu yüzyılda itibar kaybeder. Onun için birçok ürünler gerçekleştirdik. Tam da bunun için. Örneğin valilikler ve kaymakamlıklarda özellikle büyük ilçeler ve şehirlerimizin tamamında ‘Açık Kapı’ denilen bir birim oluşturduk. Bu açık kapıyı oluşturmamızın sebebi vatandaşımız selam verdiği andan itibaren bir meseleyi sorgulayacaksa, takip edecekse, doğru yöntemi anlayacak ise buna rehberlik edecek, bunu takip edecek bir birimin olması gerekiyor. Açık Kapı, tam da buna rehberlik ediyor. Nüfus idarelerinin kabiliyetini niye yükselttik? Vatandaşımızı direkt devlet dairelerine getirmemek için yalınlaştırma projelerimizi, bürokrasiden arındırma projelerimizin tamamını devreye koyduk. E-Devlet ve e-başvuru üzerinde mensubu bulunduğunuz bakanlık bu konudaki en güçlü adımı attı. Birçok evrakı sadeleştirdik. Vatandaşımız nüfus ve vatandaşlık idarelerine girdiği zaman ‘benim devletime bu yakışır’ diyebiliyor. Mesele, vatandaşın devlete karşı sorumluluklarını yerine getirdiği anda devletten beklediği o yüksek itibarı mal ve hizmet sunumuyla görebilmesidir.”

UYUŞTURUCU RİSK HARİTASI

Trafik ve uyuşturucu meseleleriyle çok yoğun bir şekilde ilgilendiklerini de ifade eden Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Birçok şeyle mücadele ediyoruz. Örneğin trafikle ciddi bir mücadele içerisindeyiz. Yıllardır kanayan yaramızdı. 2015’ten bugüne kadar trafikteki can kayıplarında yüzde 35.4’lük bir iyileşme elde ettik. 2015’te 7 bin 530 can kaybımız vardı. 2020 sonu itibarıyla yıllık 4 bin 866 bandına geriledik. Son 10 yılda 100 bin kişi başına can kaybı 13.4’ten 5.8’e geriledi. Birleşmiş Milletler’in 2011-2020 yılları arasında trafikteki can kayıplarını yüzde 50 azaltma hedefini tutturan iki ülkeden biriyiz. 2017’de 941 ile rekor seviyeye çıkan madde bağlantılı ölümler, ciddi bir saha baskısıyla her yıl azaltılarak şu anda 278’e çekildi. Haftada ortalama 4 bin ile 4 bin 500 arası gözaltı var. Nefes aldırılmıyor. Türkiye’yi 38 ayrı parametreyle, Türkiye’nin bütün uyuşturucu risk haritasını yılın belli dönemleri içerisinde değerlendiriyoruz. Bunu tüm birimlerimizle paylaşıyoruz hangi il hangi alanda risklidir diye. Bütün AB üyesi ülkelerin yakaladığı eroinin 2017 yılında üç katını, 2018 yılında da iki katını yakaladık.”

AKTİF SİLAHLI ELEMAN SAYISI

Terör örgütü PKK’nın aktif eleman sayısının düşüşte olduğunu vurgulayan Bakan Soylu, Kaymakam adaylarına seslenerek, şunları söyledi:

“Tüm terör örgütlerini sahada baskıladık. PKK’nın içeride aktif silahlı eleman sayısı 260’dı. Dün gelen haberlerle 256 oldu. Türkiye’de günlük evde hırsızlık ortalaması 278 seviyesinden günlük 134’e düştü. Bu yılki hedefimiz yıl sonu itibarıyla bunu 110’un altına indirebilmektir. İlk kez mülki idare tarihinde 14 kadın kaymakam adayı var. Her ilde bir vali yardımcımıza ihtiyacımız var. Kaymakamlarımıza, genel müdürlerimize ihtiyacımız var. Bunlar sizlerin arasından yetişecek. Bizim mesleğimiz aynı zamanda devletin temsilciliğidir. Aynı zamanda bir kriz yönetimidir. Bu dönemin fırsatını iyi değerlendirin. Allah’a güvenin. Doğruya sarılın. Milletimizin rehberliğine daima müracaat edin. Güçlü olun. Milletimiz haklının ve doğrunun yanındadır.” HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir