DİYARBAKIR’IN 9 LEZETİ TESCİLLENDİ

 

MEDYA21-Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), kente özgü 63 lezetin tescili için  Marka ve Patent Kurumu’na başvurdu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Diyarbakır’a ait 9 lezet tescillendi. Daha önce tescillenen üzüm, Karacadağ pirinci ve kadayıf da Avrupa’ya gönderilerek tescil süreci başlatıldı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO)  Başkanı Mehmet Kaya, Türk Patent Kurumun’a 63 adet yiyecek için yaptıkları  başvurunun incelenmesi sonucu  9 yiyeceğe onay aldıklarını açıkladı. Kaya, yıl sonuna kadar 54 başvurunun da onayını sağlamaya çalışacaklarını belirterek, gastronomi alanında yıl sonuna kadar 7 yeni başvuruda bulunacaklarını da söyledi.

Coğrafi işaretle ilgili çalışmalarda gecikme yaşandığını da anlatan Kaya, şöyle konuştu: “Özelikle gastronomideki yemek olsun endemik bazı ürünlerimiz olsun bir an önce coğrafi işaretlerini alıp aynı zamanda bunların Avrupa Birliği tescilli de alması gerekiyor. Biz bunu hızla başlattık. Şu an Türk Patent Kurumun’da 63 tane başvurumuz inceleniyor bunun 9 tanesi onaylandı. Yıl sonuna kadar kalan 54 başvurunun onaylanmasını bekliyoruz. Yeni başvurularımız da olacak. Bu başvurular daha çok yemek ve bazı sabit ürünlerle ilgili. Bilimsel dosyalar toplamamız gerekiyor. Kentte özgü olduğunu belirlememiz gerekir.”

Valilik ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından tescillenmiş olan 3 ürünü de  Avrupa’ya taşıdıklarını kaydeden Kaya, “Üzüm, Karacadağ pirinci ve kadayıf’ın Avrupa tescilli ile ilgili çok kısa bir zaman içerisinde süreci başlattık, resmi protokolü yakın bir zamanda yapacağız. Bir taraftan hem tescilli ürünlerimizi artırırken bir taraftan da bunları Avrupa’ya taşıyoruz. Ürünlerimizin hepsi Diyarbakır merkezli. Tescillenen ürünlerimiz kuru dolma,  simindirik çorbası, tavuk eşkanesi, içli köfte, üsküre kebabı, şehriye, kabak meftunesi, kenger boranisi ve tirit yemeğidir” dedi. HABER MERKEZİ

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir