POST KOVİD POLİKLİNİĞİ AÇILDI

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ DİYARBAKIR GAZİ YAŞARGİL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE KOVİD SONRASI DEVAM EDEN ŞİKAYETLERDEN DOLAYI HASTANE YÖNETİMİ BİR İLKE İMZA ATARAK 'POST KOVİD POLİKLİNİĞİ' AÇTI. (RIDVAN KILIÇ - SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde korona virüs sonrası devam eden şikayetlerden dolayı hastane yönetimi bir ilke imza atarak Post Kovid Polikliniğini hizmete açtı.

MEDYA21- Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde korona virüs sonrası devam eden şikayetlerden dolayı hastane yönetimi bir ilke imza atarak, Post Kovid Polikliniğini hizmete açtı.

Tüm dünyada iki yıldan bu yana koronavirüs pandemisi devam ederken, virüse yakalanıp atlatanlarda bazı semptomlar baş göstermeye başladı. Vatandaşların devam eden bu şikayetleri üzerine, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Post Kovid Polikliniği açılması kararlaştırıldı. Korona virüs sürecini atlattıktan sonra şikayetleri devam eden vatandaşların direkt başvuracakları alan olarak açılan Post Kovid Polikliniği, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ilk oldu.

Hastanelerinin bölgede ciddi bir korona virüs hizmeti sunduğunu bölgenin yükünü taşıdığını belirten Başhekim Dr. Öğr. Görevlisi Muhammet Asena “Korona virüste sunduğumuz hizmetin yanı sıra korona virüs sonrası semptomlar dediğimiz, yani kronik halsizlikler, psikolojik sorunlar, koku kayıplarının uzun sürmesi gibi birçok nedenle hastanemize başvuran çok oldu. Tabi bunlar hangi polikliniğe gideceğini bilemediği için biz hastaneye ilk girdiklerinde bir poliklinik tanımlayalım dedik. Buna da post kovid ya da long kovid dediğimiz korona virüs sonrası ya da uzun süren semptomlar polikliniği adı altında polikliniği hizmete sunduk” dedi.

Korona virüs geçiren hastaların biyopsikososyal yönden tam bir iyilik hali tanımı amaçlı geldiklerinde, hastaneye ilk adım attıklarında bir nokta olmasını istediklerini kaydeden Başhekim Asena, “Bir merkez belirlensin. Akabinde oradaki hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız ilk muayyenlerini yaptıktan sonra gerekli yönlendirmeyi yapsınlar. Bölgemizde ilk, ilimizde ilk olması münasebetiyle gururluyuz. Önemli bir hizmet. Çünkü pandemi sürecinin ne kadar süreceği belli değil. Uzun süren semptomlar her geçen gün artmaya devam ediyor. Biyopsikososyal yönden çok başvuru alıyoruz” diye konuştu. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir