SANATIN YENİ MERKEZİ KEÇİ BURCU

MEDYA21– Büyükşehir Belediyesi, yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekânı ve Diyarbakırlılar için önemli bir yere sahip olan Keçi Burcu’nun girişindeki küçük meydanı, sanat etkinlikleri için açık fuaye alanı olarak tasarladı.

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, burcun giriş kotunun düzeltilmesi amacıyla müze denetiminde yapılan kazılarda sur duvarlarının özgün temel kotuna kadar indi. Sur duvarlarında doku kaybı olduğunu tespit eden ekipler, duvarın sağlam olduğu bölüme kadar özgün harçlı moloz ile dolgu yaptı, özgün dokuyla uyumlu duvar ördü.

Ahşap platform yerleştirildi

Önceden yıkılmış 53 nolu burç içerisindeki toprak temizlenerek duvarlar ortaya çıkarıldı. Ziyaretçilerin, UNESCO Dünya Mirası’nın bir diğer ögesi olan Hevsel Bahçeleri’ni izleyebilmeleri için burca ahşap platform yerleştirildi.

Meydanın zeminine bazalt taşı döşendi

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Keçi Burcu tarafında bulunan alanın yağmursuyu drenaj hatları ve altyapı çalışmaları tamamlandı. Sur duvarlarını yabani otlardan ve diğer canlılardan korumak için 2 metre genişliğinde drenaj hattı yapıldı.

Fuaye alanı olarak kullanılacak burcun önündeki küçük meydanın zeminine bazalt taş döşendi. Yapısal peyzaj kapsamında bazalt amfide iroko ahşap kaplama uygulaması yapıldı. Çevre düzenleme çalışmaları kapsamında belirlenen yerlere farklı türlerde çalı, çiçek dikildi ve rulo çim serildi. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Keçi Burcu, açık havada kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir