FİSKAYA ŞELALESİ AKMAYA BAŞLADI

default

MEDYA21– Vali Münir Karaloğlu’nun sosyal medya buluşmalarında “Fiskaya’daki şelaleyi akar hale getireceğiz” müjdesinin ardından, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSĶİ) Genel Müdürlüğü, proje kapsamında, şelalenin tekrar eski görünümüne kavuşması ve akar hale getirilmesi için yürüttüğü çalışmaları tamamladı.

Fiskaya Şelalesi’nin sit alanı içerisinde yer alması nedeniyle çalışmalarını hassasiyetle yürüten DİSKİ, alt kısımda bulunan 85 tonluk biriktirme havuzundaki suyu 80 lt/sn devirdaimlik pompa ile şelaleyi tekrar akar hale getirdi. Böylece kentin kültür, tarih ve turizmi açısından büyük öneme sahip ‘Fiskaya Şelalesi’nin eski görünümüne kavuşturmasıyla Taş Konak, Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri ve Millet Bahçesi’yle bütünlük oluşturularak muhteşem görüntülerin ortaya çıkması sağlandı.

Vali Münir Karaloğlu yaptığı açıklamada, “Fiskaya Şelalesi yeniden akıyor. Şehrimizin her bir köşesini, her bir değerini eski güzel günlerine kavuşturmak için gündüz gece demeden çalışıyoruz, çalışacağız. Hayırlı olsun.” İfadelerini kullandı.

Seyir terası da yenilenecek

Şelale ile bütünlük arz eden seyir terasıyla ilgili İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’nın, hazırladığı proje Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, proje kapsamında Fiskaya Şelalesi’nin üst kısmında eskiyen seyir terasını yenileyecek. HABER MERKEZİ

default

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir