TMD’DEN TURİZME YENİ BİR PENCERE

MEDYA21- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğine atanan Vali yardımcısı Abdullah Çiftçi’yi ziyaret eden Toplumsal Mutabakat Derneği (TMD) Genel Başkanı Mahmut Şimşek ve yönetim kurulu üyeleri, Diyarbakır’ın ismine yakışacak iç ve dış turizmine katkı sunacak uluslar arası bir konuyla gündem oluşturdu.

Genel Sekreter Abdullah Çiftçi’ye başarı dileklerini ileten TMD Genel Başkanı Mahmut Şimşek, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Sayın Genel Sekreterimize 1932 yılında Diyarbakır Kalesinin kaderini değiştiren Fransız arkeolog Prof. Albert Louis Gabriel’in adının yaşatılması konusunu yazılı ve sözlü olarak ilettik. Talebimizin bürokratik işleyişine katkı sunması hususunda Genel Sekreter Abdullah Çiftçi de konuya sıcak baktığını ve üstüne düşeni yapacağını bize aktardı. Ziyaretimiz hayırlı olsun ziyareti idi. Ancak 1932 yılında o günün resmi idarecileri Diyarbakır Kalesinin bugünkü Mardin Kapı ve Dağ Kapı surlarının  bir kısmını ‘şehir hava almıyor’ gerekçesiyle yıktırdıkları günlerde tesadüfen bu yıkıma şahit olan ve meslek duyarlılığıyla durumu sıcağı sıcağına Türkiye ve Fransa yetkililerini arayarak bu yıkıma engel olan Fransız arkeolog Prof. Albert Louis  Gabriel’i dile getirdik. Sayın Genel Sekreter Çiftçi’ye, ‘Bu insan, o günkü evrensel duruşuyla, bu şehrin hafızasında bir şahsiyet olarak biliniyor. Ülkemizin ve Diyarbakırımızın basınında o günlerde haklı olarak yer almış olan Prof. Gabriel isminin sizin de katkılarınızla yaşatılmasını, şehrimizin iç ve dış turizminde bir moral motivasyona dönüşmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz’ dedik. Bugün Dağkapı meydanında bulunan ve o günlerde her nasılsa yıkımdan kurtulan ve halkın ‘Tek Beden’ dediği, genelde işlevsiz duran bu yapıyı sizlerin de desteğiyle il valimiz Sayın Ali İhsan Su’ya götüreceğiz. Bu yerin Prof. Dr. Albert Louis Gabriel Müzesi adının verilmesi ve şahısla ilgili çalışmalarda bize katkı vermesini istedik. Prof. Gabriel Müzesi, Diyarbakır’da yerli ve yabancı turistlere yeni bir ilgi alanı oluşturacağına ve Türkiye-Fransa dostluğuna da ahde vefayı hatırlatarak ilgi uyandıracak güzel bir adım olacaktır.”

TMD başkanı Mahmut Şimşek ve arkadaşları bilindiği gibi Kayapınar ilçesinde bulunan Kent Meydanı parkı isminin Selahaddin-i Eyyubi Kent Meydanı olarak değiştirilmesine de yine bir önceki vali Münir Karaloğlu’ ile görüşerek imza atmışlardı. HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir