TOPLU TAŞIMADA KADIN NEZAKETİ

MEDYA21- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığına bağlı ve toplu taşımada kullanılan otobüslerde şoför olarak aktif çalışan kadınlar, yolcuların hem ilgisini, hem de takdirini topluyor. “Erkek işi” olarak görülen mesleklerini trafikte yaşadıkları sıkıntılara rağmen sürdüren kadınlar, çevreden aldıkları olumlu tepkilerle direksiyon başından ayrılmıyor.

“Kadınlar isterse her şeyi başarır” anlayışıyla otobüs şoförlüğü yapan 36 yaşındaki Songül Varan, çalışma azmiyle örnek olurken, şoförlüğün erkek işi olduğu algısını yıkmak için 9 yıldan beri direksiyon başında olduğunu söyledi. İşini severek yaptığını belirten 2 çocuk annesi Varan, otobüs şoförlüğünün yorucu olduğunu, ancak yolcuların olumlu tepkileriyle mutlu olduklarını anlattı.

EN ZOR MESLEK ANNELİK

Mesleğiyle toplumda yer edindiğinin altını çizen Varan, iş hayatında kendilerini kanıtlamanın haklı gururunu yaşadıklarını da ifade ederek, şöyle konuştu:

“Kadın olarak hem anne olabiliyoruz, hem de iş kadını olabiliyoruz. Bu işi düşünen ve gelmek isteyen kadınlara da gerçekten tavsiye etmek isterim. Şoförlük bir meslek olarak seçilebilir. Her mesleğin zorluğu var ama engel tanımamamız gerekiyor. Her meslek erkeğe mahsus değil. Bize ‘eve gidin, bulaşık yıkayın’ diyenler oldu. Biz onları bulaşık yıkamaya gönderdik. Zamanla piştik, geliştik. Biz de ilk zamanlarda bazen duraksadık, kendimize güvenimiz eksildi, bazen de ağladık. Ama hepsinin üstesinden çok güzel bir şekilde gelebildik. Bir kadına göre hiçbir meslek zor değil. Hayatta en zor meslek bence anneliktir. O da bir meslek değil. Gönül verilerek yapılan bir şey.”

İMRENİP GELMEK İSTEYENLER VAR

Geçirdiği kazalarda olayın nasıl ve neden olduğundan ziyade kazanın bir kadın sürücü olmasından kaynaklandığı algısının var olduğunu da dile getiren Songül Varan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Otobüsü erkek kullanacak diye bir kural varmış gibi davranıyorlardı. Aslında otobüs bir makinedir. O makineye can veren sizsiniz. Makine ‘sen kadınsın, beni sürme’ demiyor. Bize ‘Neden geldiniz buraya, neden yapıyorsunuz bu işi, bu iş size göre değil.’ diyen de çok, bunun yanında gerçekten destek veren de çok. Bize imrenip gelmek isteyen, bizim buradan ekmek yediğimizi gören kadınlar da gelip görmek, eğitim almak istiyor. Onlar da başarmak istiyor. Aslında bunun önünün daha çok açılmasını bekliyoruz.”

Yolculara güven verdiğini, kazalarının az olduğunu, argo kelime kullanmadıklarını kaydeden Varan, bu yaklaşımlarıyla insanların gönüllerine dokunduklarını aktardı. Görevdeyken çocuklarına eşinin baktığını, ortak paydada buluşarak hayatlarını sürdürdüklerini anlatan Varan, “Eşimle evleneceğimiz zaman birinin otobüs şoförü diğerinin de güvenlik elemanı olduğunu söylemişlerdi. Beni güvenlik elemanı eşimi de otobüs şoförü olarak anlamışlardı. Daha sonrasından otobüs şoförünün ben olduğunu anladıklarını şok oldular. Hatta gelin gittiğim ailenin kadınları şoför olmak istedi” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir