ÜRETİCİLERE KARPUZ FİDESİ DESTEĞİ

MEDYA21-Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünün birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında üreticilere 5 bin adet Diyarbakır Karpuzu fidesi dağıtıldı.

GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünde gerçekleştirilen karpuzu fidesi dağıtım törenine katılan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Diyarbakır karpuzunun, Diyarbakır peyniri ve Diyarbakır ekmeğinin buluştuğu sofradan daha leziz sofra tanımadıklarını söyledi. “Lokman Hekim’in bunu yiyen hasta olmaz dediği en şifalı meyvemiz Diyarbakır karpuzu, bizim manilerimiz, türkülerimiz, şenliklerimiz, rengimiz, sembolümüz, asırlardır devam eden hikayemizdir” ifadelerini kullanan Vali Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Diyarbakır karpuzundan daha serin daha tatlı daha sulu meyve bilmeyiz. Diyarbakır karpuzu, Dicle ve Hevsel’in bereketi ve Güneydoğu’nun sıcak güneşi ile pişer, güvercinin gübresi ile büyür. Bize özeldir bize aittir ve Diyarbakır Karpuzu Diyarbakırımızın en önemli markasıdır. Diyarbakır karpuzu asırlardan beri sıra, ocak, kuyu yetiştirme usulleri ile sürme, pembe, ferik, karakış ve beyazkış yerel adlarıyla üretiliyor.”

Çiftçilere fide dışında da desteklerinin devam edeceğini anlatan Vali Karaloğlu,  amaçlarının kentin markasını üreten çiftçi sayısını arttırmak, yetiştirme biçimleri ve yerel türler bakımından gelecek nesillere aktarmak olduğunu da söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, coğrafik işaretli Diyarbakır Karpuzu yetiştiricisi 29 üreticiye 5 bin adet fide, 10 ton azotlu gübre, 150 litre yaprak biti ilacı, 20 litre kırmızı örümcek ilacı, 3 bin litre torf ve, 400 litre perlit desteğinde bulundu. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir