URFAKAPI ULAŞIMA AÇILDI

DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN RESTORASYON ÇALIŞMALARI DOLAYISIYLA TRAFİĞE KAPATTIĞI URFAKAPI, YENİDEN ULAŞIMA AÇILDI. (SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin restorasyon çalışmaları dolayısıyla trafiğe kapattığı Urfakapı, yeniden ulaşıma açıldı.

MEDYA21- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları dolayısıyla trafiğe kapatılan Urfakapı, yeniden araç trafiğine açıldı.

Büyükşehir Belediyesinin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır Kalesi’nde “Surlar’da Diriliş” mottosuyla devam ettirdiği restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığınca Urfakapı’da acil müdahale kapsamında, yayaların ve araçların geçtiği iki burç arasındaki sur duvarları ile kapılarda can ve mal güvenliğini tehdit eden bölümlerde onarım çalışmaları yapıldı.

Düşme tehlikesi olan taşların sağlamlaştırılması, derz yapımı ve cephe temizliği gibi müdahaleler sonrasında bariyerler kaldırılarak Urfakapı tekrar trafiğe açıldı. Mevcut haliyle can ve mal güvenliği tehlikesi oluşturduğu için geçici ve acil müdahalede bulunulan Urfakapı’ya detaylı restorasyon projeleri hazırlandıktan sonra tekrar müdahale edilecek.

Aydınlatma yapıldı

Restorasyon çalışmaları kapsamında Urfakapı’nın Sur içine bakan cephesinde yer alan nişlerde aydınlatma yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, Urfakapı’da gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarında mancınık ayaklarının konulduğu taş kaideler, mancınık gülleleri, Akkoyunlu dönemine ait gümüş sikke ve farklı dönemlerden kalma birçok ok ucuna rastlanmıştı. HABER MERKEZİ

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir