VALİ, SUR’DAKİ RESTORASYON ÇALIŞMALARINI DENETLEDİ

MEDYA21- Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, merkez Sur ilçesinde 2016’da yaşanan terör saldırılarında tahrip olan Keldani ve Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Paşa Hamamı ile Esma Ocak Diyarbakır Evi’ndeki restorasyon çalışmalarını denetledi.

Ahmed Arif Müzesi, Türk edebiyatının önemli fikir insanlarından biri olan Ziya Gökalp’in evi ve Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Müzesini de ziyaret eden Vali  Karaloğlu, Ulu Cami önünde yer alan Celal Güzelses Yeraltı Çarşısı’nda da esnafla bir araya geldi. Sur ilçesinde terör saldırıları nedeniyle tahrip edilen tüm yapılarda çalışmaların aralıksız şekilde sürdüğünü belirten Karaloğlu, inanç turizminin gözdesi Diyarbakır’ı geçmişin gölgesinden aydınlık yarınlara taşıyacaklarını söyledi.

Tarihi Sur ilçesini hak ettiği noktaya taşımak için yoğun çaba harcadıklarını da ifade eden Vali Karaloğlu,  “Tarihi Sur ilçesindeki kültürel mekânlarımızı ihya ediyor, hizmet binalarımızı yeniliyoruz. Tamamlandığında Sur ilçesi daha güzel olacak. Anılarını diri, değerlerimizi el üstünde tutmaya; gençlerimizi bu mekanlarla buluşturmaya devam edeceğiz inşallah” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir