DİYARBAKIR’DA TURİZM HAREKETLENDİ

TURSAB GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE TEMSİL KURULU BAŞKANI MEHMET AKYIL, DİYARBAKIR'DA TARİHİ KÜLTÜREL ALANLARA YOĞUN BİR İLGİNİN OLDUĞUNU BELİRTEREK OTEL DOLULUK ORANININ YÜZDE YÜZ OLDUĞUNU AÇIKLADI. (İHA/DİYARBAKIR-İHA) TURSAB Güneydoğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl, Diyarbakır'da tarihi kültürel alanlara yoğun bir ilginin olduğunu belirterek otel doluluk oranının yüzde yüz olduğunu açıkladı.

MEDYA21- TURSAB Güneydoğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl, Surları ve Hevsel Bahçeleri ile UNESCO dünya kültür mirasına girmiş Diyarbakır’da, başta Mitras tapınağının bulunduğu Zerzevan kalesi ile tarihi ve kültürel alanlara yoğun ilginin arttığını söyledi. Kentte bulunan otellerde doluluk oranın yüzde 100’e çıktığını ifade eden Akyıl, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihin ve ilklerin yaşandığı Mezopotamya bölgesinde ekonomik kalkınmaya destek olmak ve bölge turizmini yeniden canlandırmak amacıyla yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını aktardı.

Akyıl, Mezopotamya altın üçgeni olarak bilinen Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’ya yönelik kültür ve gezi turlarında büyük artışların yaşandığını da anlatarak, “Tarihin birçok izini taşıyan ve birçok medeniyet ev sahipliği yapan Diyarbakır’da valimiz, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ile tüm turizm bileşenlerimizin destekleri ile pandemi sonrası Mezopotamya’nın kalbinde olan Diyarbakır turizminde büyük bir hareketlenme yaşanmaktadır. Bizler pandemi koşullarını dikkate alan ve ikinci doz aşılarını yapan tüm vatandaşlarımızı bölgemizin tarihi ve kültürel alanlarını görmeye, yöresel tatlarımız tatmaya davet ediyoruz” dedi.
DİREK UÇUŞLARI BAŞLATILMALI
Başkan Akyıl, son olarak yaşanan bu hareketlenmenin yanı sıra daha önce Diyarbakır’dan Kuzey Irak ve KKTC seferlerinin yeniden başlatılması gerektiğini vurgulayarak, “Özellikle Erbil ile Diyarbakır arasında sadece iki şehrin insanları arasında değil, iki bölgenin tüccarları, sanayicileri, sağlık turizmi, kültür turizmi, tarım, hayvancılık bütün bunlarla ilgili karşılıklı ilişkileri pozitif yönde etkileyen bir seferdir. Bu nedenle her iki seferinde bir an evvel başlatılması istiyoruz” şeklinde konuştu. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir