DİYARBAKIR’IN KURUTULMUŞ DOMATESİ DIŞ PAZARDA

DİYARBAKIR DOMATESİ KURUTULARAK DÜNYA MUTFAĞINA GİRDİ. 3 BİN İSTİHDAM SAĞLANAN BU ÜRÜN GÖRSEL ŞÖLENDE OLUŞTURDU. (MUHAMMET KAÇMAZ - MURAT BAŞAL - SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır domatesi kurutularak dünya mutfağına girdi. 3 Bin kişilik istihdam sağlanan bu ürün görsel şölen oluşturdu.

MEDYA21- Manisalı domates üreticisi Muzaffer Işıklı, Diyarbakır’a gelerek Karacadağ eteklerinde 4 bin dönüm arazide organik domates ekimi gerçekleştirdi. Günlük 300 ton doğal domatesi toplayıp 300 dönüm arazi üzerinde kurutmaya bıraktıklarını anlatan Işıklı, kurutulmuş domatesle dünya mutfağına girmeyi başardıklarını söyledi.

Hedeflerinin 35 bin ton kurutulmuş domatesi dünya pazarlarına sunmak olduğunu da ifade eden üretici Muzaffer Işıklı, 3 bin kişiye istihdam sağladıklarını açıkladı. Işıklı, “Karacadağ bölgesinde 4 bin dönümde ekim yaptık.  Günlük 300 ton domates toplayıp kurutuyoruz. Kesme ve kurutma işinde 250 kişi, bunun 6 katı da tarlada toplamada çalışıyor. Kısacası işimizde 3 bin kişiyi istihdam ediyoruz. Diyarbakır’ın  güneşi bol, yağmur ve nem olmadığı için domatesin kuruma kalitesi çok güzel. Biz buradan tertemiz domateslerimizi ihracatçı firmalara yolluyoruz. Onlar da İtalya, Fransa, Almanya, Amerika ve Arap ülkelerine gönderiyor. Bizden kilosunu 15 liradan alan ihracatçı da 3-4 dolara satıyor” dedi.
ÇÖPE GİDEN DOMATES YÜZ GÜLDÜRÜYOR
İki yıl önce satılmayan domatesleri çöpe atmakla gündeme gelen Diyarbakırlı çiftçi İsmail Menek ise,  kurutma işini keşfettiklerinden bu yana tüm domatesleri dünya mutfağına yolladıklarını anlattı. Menek, “25-30 senedir çiftçilikle domates işiyle uğraşıyorum. Daha önce domates pazarı bulamıyorduk, ekip satamıyorduk. Burada kurulan fabrikalar vardı doğru dürüst mal almıyordu. Geçen sene Manisalı iş adamı Muzaffer Işıklı buraya geldi domatesleri gördü, ‘bu domatesler tam kurutmalıktır, bu domatesi ben yaş olarak alacağım kurutup Avrupa’ya satacağım’ dedi. Biz geçen sene ve bu sene verdik, adam kurutup satıyor biz de o da para kazanıyor” diye konuştu. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir