FİDAN, SANAYİCİLERİN TALEPLERİNİ AÇIKLADI

FİDAN, SANAYİCİLERİN TALEPLERİNİ AÇIKLADI

HABER MERKEZİ- Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, geçen yıldan bu yana tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgınının, istihdamın ana lokomotifi olan sanayiciler başta olmak üzere kentteki iş camiasını olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

OSB Başkanı Fidan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pandemiyle mücadele kapsamında açıkladığı 17 günlük Tam Kapanma tedbirlerine karşı sanayicilerin iflas etmemesi için alınması gereken ekonomik tedbirlere ilişkin açıklama yaptı. Fidan, kapanma desteği ekonomik paketinin devreye konulması gerektiğini belirterek, şu ifadelere yer verdi:

  • Hükümetimizin aldığı 17 günlük tam kapanma tedbirini, Mart başından itibaren hızla artan ve yayılan pandemiyi frenletme adına olumlu buluyoruz.
  • İnsan sağlığı önceliklidir ve bu konuda atılacak her adımın yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.
  • Diğer yandan pandemiyle mücadele ederken, alınan tedbirlerin yarattığı sorunları asgariye indirmek ve yaratacağı yeni sorunların önüne geçmek için de bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir.
  • Bilindiği üzere ülkemizde ilk vakanın resmi olarak açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinden günümüze çeşitli dönemlerde belirli aralıklarla zorunlu mal ve hizmet alanları dışında kısmı kapanmalar uygulandı.
  • Alınan tedbirlerin doğal sonucu olarak işletmeler, faaliyetlerini sınırlamak zorunda kaldı ve finans sorunları başladı. Hükümetimiz, bu sorunları çözmek amacıyla geçmişte kredi/borç erteleme, ek kredi imkânları, vergi borçlarının ötelenmesi, kısa çalışma ödeneği, kira desteği gibi desteklerle özel sektörü kısmi olsa da rahatlattı.

 

  • 29 Nisan’dan itibaren uygulanacak 17 günlük tam kapanma kararı ile ticari yaşam bir kez daha durma noktasına gelecek ve ülke ekonomisi doğal olarak büyük bir daralmaya girecektir.
  • Tam kapanma kara ile birlikte geçen yıldan bu yana zor süreçler yaşayan sanayicilerimiz, salgınla mücadelenin ekonomi ayağında kamusal desteklerin bir an evvel açıklanmasını beklemektedir.

Bu amaçla sanayicilerimin talepleri şunlardır:

1-Tam kapanma döneminde ‘Kapanma Desteği’ ekonomik paketi devreye sokulmalıdır.

2-Bu paket kapsamında şirketlere mali yardım ve kira yardımının yanı sıra yerel ekonomiye desteği içerecek bir mali destek verilmelidir.

3-Mali destek kapsamında tüm Vergi-SGK ödemeleri, bankalardaki kredi ve kredi kartı borçları, en az 3 ay faizsiz ötelenmeli ve ertelenmelidir.

4-KGF Destekli, düşük faizli kredi desteği sağlanmalı

5-Mayıs ayı vadeli çek ve senetlerin 30 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenmelidir.

6-213 sayılı Vergi Usul Kanunu 13. Maddesine göre mücbir sebep ilan edilerek tüm beyan, bildirim ve ödemelerin Ekim 2021 tarihine kadar ertelenmelidir.

7-Düşük faizli çek ve senet ödeme kredi imkânları sağlanmalıdır.

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir