KAÇAK TRAFOLARA DRONE İLE DENETİM

KAÇAK TRAFOLARA DRONE İLE DENETİM

HABER MERKEZİ- Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarımsal sulama mevsiminde artan kaçak trafo kullanımına karşı drone teknolojisini kullanarak mücadele ediyor. Havadan yapılan taramalarda, Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi kırsalında 5 adet kaçak trafo tespit edildi. Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki tarımsal sulama bölgelerinde de gerçekleştirilen rutin tarama sırasında ise, kaçak trafo kullanan kişiler tarafından kendilerini tespit eden drone’a taşlı saldırı yapıldı.

TOPRAĞA GÖMDÜLER

DEDAŞ Şanlıurfa İl Müdürlüğü’ne bağlı Enerji Kayıpları Yöneticiliği, yapılan teknik çalışmalar ve gelen bazı ihbarlar üzerine Viranşehir ilçesi kırsalında bulunan tarımsal sulama alanlarında drone ile havadan kontrol gerçekleştirdi. Kontroller sırasında, ilçeye bağlı kırsal Alakonak mahallesinde 5 adet kayıt dışı kullanılan trafo tespit edildi. Görüntülerde havadan tespit edilmesini önlemek için trafoların açılan çukurlara gömülerek üzerlerinin brandayla örtüldüğü dikkat çekti.

Yapılan incelemede, toplam kapasitesi 1150 KVA (Kilo Volt Amper) olan kaçak trafoların yüzlerce konutun elektrik ihtiyacını karşılayabilecek güçte olduğu belirlendi. Buğday ve arpa ekili tarım arazilerinin sulanmasında kullanıldığı saptanan kaçak trafolarla ilgili cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

DRONE’YE TAŞLI SALDIRI

Öte yandan, Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı kırsal Ortaşar mahallesinde havadan yapılan denetimlerde drone, şüpheli bir alana odaklandı.Kaçak trafonun tespit edilmeye çalışıldığı sırada alanda bulunan bir kişinin koşarak drone’a taşla saldırdığı görüntülere yansıdı. Dicle Elektrik ekiplerinin durumu fark edip hemen drone’u bölgeden uzaklaştırmasıyla cihazın hasar görmesi engellendi.

Dicle Elektrik Enerji Kayıpları Müdürü Hakan Özcan, kaçak trafo ve hat tespitlerinde en son teknolojik imkanlardan yararlandıklarını belirterek, “Bu çerçevede, ihtiyaç duyduğumuz zaman sorumluluk bölgemizde havadan drone’larla kontroller yapıyoruz. Şanlıurfa ve Diyarbakır’daki son çalışmalarımız bu çerçevede gerçekleştirildi. Drone’larla yer altına gömülen, çevresi duvarla örülen kaçak trafoları bile tespit etme imkanımız var. Zaman zaman engellemelerle karşılaşsak da kaçakla mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız” dedi.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir