KAYA, TAM KAPANMADA ALINACAK ÖNLEMLERİ AÇIKLADI

KAYA, TAM KAPANMADA ALINACAK

ÖNLEMLERİ AÇIKLADI

HABER MERKEZİ- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO)Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, tam kapanmaya karşı iş camiasının nefes alabilmesi için alınması gereken ekonomik tedbirlere ilişkin açıklama yaptı.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Koronavirüs salgınıyla mücadelenin gereği olarak hayatın her alanında uyulması gereken kurallar ve önlemlerin 2020 yılının başından itibaren devam sürdürüldüğünü anımsatarak, şöyle konuştu:

“Alınan tedbirlerin doğal sonucu olarak artan ekonomik daralma iş camiasını derinden etkilemektedir. Salgınla mücadele kapsamında faaliyetlerini sınırlamak zorunda kalan işletmelerin finansman sorunları her geçen gün artıyor. Özel sektörün içinde bulunduğu sorunları çözmek amacıyla geçmişte bazı tedbirler ve destekler uygulanmaya başlandı. Hükümetin talimatları doğrultusunda kredi/borç erteleme, ek kredi imkânları, vergi borçlarının ötelenmesi, kısa çalışma ödeneği, kira desteği gibi destekler özel sektörü oldukça rahatlatmıştı. Nisan ayından itibaren tekrar yükselen pandemi ve alınan ek tedbirler ticari yaşamı bir kez daha derinden etkileyecektir. Daralan ekonomik yaşam alanları üretim ve pazarlama alanlarını en düşük seviyeye indirdi. Elindekini pazarlayamayan, yeni ürün üretemeyen bir özel sektörün finansman sorunlarını çözmesi ve ticari faaliyetlerini sürdürmesi olanaksız hale gelmiştir. 29 Nisan 2021 tarihinden itibaren uygulanacak tam kapanma kararı ile ticari yaşam bir kez daha durma noktasına gelecek, ülke ekonomisinde ciddi daralmaları beraberinde getirecektir.”

İnsan sağlığının korunması ve yarınlara daha güvenle bakabilme noktasında alınan kararların ekonomik tedbirlerle desteklenmesinin zorunlu hale geldiğine de dikkat çeken Kaya, şöyle dedi:

“İç ve dış ticaretimizi sekteye uğratmadan salgın ile mücadelede kalıcı bir başarı için aşağıdaki konularda kamusal desteklerin acilen sağlanması gerekmektedir:

1- KGF Kredi ödemelerinin faizsiz olarak 6 ay ertelenmesi,

2- Mayıs ayı vadeli çek ve senetlerin 2 ay süreyle ertelenmesi,

3- SGK ve diğer vergi ödemelerinin ötelenmesi,

4- 213 sayılı Vergi Usul Kanunu 13. Maddesine göre mücbir sebep ilan edilerek tüm beyan, bildirim ve ödemelerin Ekim 2021 tarihine kadar ertelenmesi,

5- 30 Nisan – 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında verilmesi gereken kurumlar vergisi beyannameleri ve sisteme yüklenmesi gereken sicil belgeleri ve E-defter beratları süresinin 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılması,

6- Çek, senet, Kredi Kartı ve diğer kredi taksitlerinin en az bir ay süreyle faizsiz ertelenmesi,

7- KGF Destekli, düşük faizli kredi desteğinin sağlanması,

8- Düşük faizli çek ve senet ödeme kredi imkânlarının sağlanması,

9- Elektrik, su ve gaz fatura ödemlerinin 2 ay ötelenmesi,

10- Hafta sonu açık olan marketlerin ayakkabı, kırtasiye, zücaciye, hırdavat ve giyecek satışı yapan reyonlarının veya bunların bulunduğu katların sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günlerde satışlara kapatılması.”

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir