• DOLAR
  12,4902
  %4,09
 • EURO
  14,1332
  %4,94
 • ALTIN
  720,04
  %4,34
 • BIST
  1.776
  %-2,35
MESLEKİ YETERLİLİK BELGELENDİRME MERKEZİ AÇILDI

MESLEKİ YETERLİLİK BELGELENDİRME MERKEZİ AÇILDI

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) tarafından kurulan Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezinin (MYBM) açılışı düzenlenen törenle açıldı. Açılışta konuşan Vali Münir Karaloğlu, “Kentte istihdamı artırmak için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

MEDYA21– DESOB salonunda düzenlenen açılış toplantısına Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, MEKSA Vakfı Başkanı Sertaç Işık ve meslek odaları başkanları katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Vali Karaloğlu, mesleki eğitimin, mesleki belgelendirmenin ülke için çok değerli konular olduğunu belirterek, 10 Kasım 2020’de yapmış olduğu konuşmasının bazı basın yayın organlarında çarpıtılarak verilmesini eleştirdi.
MESLEKİ EĞİTİM ÖNEMLİ PROBLEM
İşsizlerin problemlerini çözmenin yollarından en önemlisinin onları meslek sahibi yapmak olduğunun altını çizen Vali Karaloğlu, şunları söyledi:

“Ben bu şehrin valisiyim, güzellik yapmaya çalışıyorum, bu şehirdeki işsizlerin problemlerini dert ediniyorum. İşsizlerin problemlerinin çözmenin yollarından en önemlisi de onları meslek sahibi yapmaktır. Meslek sahibi yapmadan işsizimize iş bulmakta zorlanırız, belki bulmayız. Bunu söylüyorum. Bunun eleştirilecek nesi var. Bunu günlerce televizyonlarda her akşam hükümeti eleştirmek için benim konuşmamı çevirip çevirip veren arkadaşların derdi neydi? Onlar mesleği olmayan birine iş mi veriyorlardı televizyonlarında ve gazetelerinde. Bunu yapmayın Allah rızası için. Mesleki eğitim ülkenin en önemli problemidir ve bu problemi çözmek için hükümetimizin ve Milli Eğitim Bakanlığımızın son dönemde çok güzel uygulamaları var.”
‘DERDİMİZİN İŞSİZLERE İŞ BULMAKTIR’
Kentte istihdamı arıtmak için gece gündüz çalıştıklarını ve tek dertlerinin işsizlere iş bulmak olduğunu anlatan Vali Karaloğlu, şöyle dedi:

“Organize Sanayi Bölgemizin sorunlarıyla uğraşıyoruz, Organize Sanayi Bölgemizi büyütmeye ve sayısını artırmaya çalışıyoruz. Çağrı merkezlerimiz için bu yıl 5 bin kişi hedefi koymuştuk bakın şuanda 3 bin 500 kişiyi geçti. Bu yılın sonunda 5 bin gencimiz çağrı merkezlerinde çalışmış olacaktır. Diğer taraftan tarımda, turizmde önemli çalışmalarımız var. Derdimiz işsizlerimize iş bulmaktır. Ama iş bulmayı kolaylaştıran mesleki eğitime de çok önem veriyoruz, vermemiz gerekir. İnşallah pandemi sonrasında mesleki eğitim merkezlerimizdeki öğrenci sayımızı da artıracağız. Bulduğumuz ve çıraklık yapan her çocuğumuzu götürüp Mesleki Eğitim Merkezine kaydını yaptırıp oradan takibini yapmamız lazım. Bunu oda başkanlarımızdan ve esnaflarımızdan bu desteği bekliyoruz. Bu konular önemli konulardır. Ülkemizin geleceği için hem meslek öğrenmek hem de öğrettiğimiz mesleği akredite kurullar tarafından, çantacılar tarafından değil, akreditasyonu sağlamış bugün burada açtığımız gibi merkezde gibi mesleği bilenler tarafından belgelenmiş olması önemlidir.” (İHA)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?