• DOLAR
  %-0,01
 • EURO
  %0,41
 • ALTIN
  %-0,03
 • BIST
  %0,17
EĞİTİLEN KADINLAR MESLEK SAHİBİ OLUYOR

EĞİTİLEN KADINLAR MESLEK SAHİBİ OLUYOR

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesindeki Rabia-tül Adeviyye Kadın Kültür Merkezinde, farklı branşlarda eğitim verilen kadınlar meslek sahibi oluyor. Eğtim Merkezinde ayrıca Kırsal mahallelerde oturan ve hiç sinemaya gitmeyen çocuklar da sinemayla tanıştırılıyor.

MEDYA21– Yenişehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Rabia-tül Adeviyye Kadın Kültür Merkezinde eğitim alan kadınlar, meslek sahibi olmanın yanında atık materyalleri değerlendirerek aile ekonomisine de katkı sağlıyor.

Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Murat Beşikci, Rabia-tül Adeviyye Kadın Kültür Merkezi kompleksinde Aile Destek Merkezi (ADEM) eğitmenleri tarafından 17 derslik içerisinde çeşitli branşlarda eğitimler verildiğini belirterek, ‘’ Merkezimizde bulunan 54 kişilik cep sinemasında da kırsal mahallelerimizden getirdiğimiz öğrencilerimizi sinemayla tanıştırıyoruz’’ dedi.

Kaymakam Beşikci,  ADEM eğitmenleri tarafından çocuklara bale dersleri, müzik, bağlama, piyano ve saz dersleri verildiğini de ifade ederek, şöyle konuştu:

“Atölyelerimizde kadınlara ham deriden kemer, tablo, hediyelik eşya ile atık materyallerden peşvörd çanta yapımı öğretiliyor. Bilgisayar Sınıfı’nda 13 yaş ve üzeri çocuklar için grafik tasarım kursu, tinkercad programı dersleri, yiyecek atölyesinde dünya mutfağı başta olmak üzere yiyecek tarifleri ve teorik eğitimler veriliyor. Merkezimizde ayrıca Kur’an, okuma-yazma sınıfları, kuaförlük, el sanatları atölyesi, fitness salonu, kütüphane, konferans salonu, çocuk bakım ve oyun odaları bulunuyor. Giyim atölyelerimizde, ‘Biz de çöp yok, kırkyama yapıyoruz’ anlayışıyla kursiyerlerin evlerinden getirdikleri atık ve kullanılmayan giyim eşyalarını değerlendiriyoruz. Resim Atölye’sinde dekoratif ahşap süsleme ve takı tasarım eğitimlerini alan kursiyerler isterlerse kendi tasarladıkları takıların satışını yapabiliyorlar.’’

Kadın Kültür Merkezinde eğitim alan kursiyerlerden başarılı olanlara  sertifika verildiğini de anlatan Beşikci, sertifikalı kursiyerlerin Sanayi Meslek Yüksek Okulu’nda usta öğretici olarak çalışma imkanı bulabildiklerini söyledi. HABER MERKEZİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?