ERDOĞAN, NATO ZİRVESİNDE TEMASLARINI SÜRDÜRÜYOR

MEDYA21– Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’ne katılmak için gittiği Brüksel’de ilk birebir görüşmesini Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptı. 50 dakika süren görüşmenin ardından açıklama yapan Macron, “Ortak stratejilerin netleştirilmesine vurgu yaptım” dedi.

İki liderin görüşmesi basına kapalı gerçekleşti. Görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü. Görüşme sonrası açıklama yapan Macron, “Ortak stratejilerin netleştirilmesine vurgu yaptım. Görüşmemiz İslam konusunda da bir netlik sağladı. Libya ve Suriye’deki sorunların çözümü için de birlikte çalışmaya başladık” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron’la görüşmesinin ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson’la da bir görüşme gerçekleştirdi.

ERDOĞAN’IN GÖRÜŞME TRAFİĞİ

Erdoğan, Macron’la yaptığı görüşmenin ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson’la bir araya geldi. Erdoğan, Johnson’ın ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü. Erdoğan-Merkel görüşmesi yarım saat sürdü.  Alman Hükümet Sözcüsü, toplantıya ilişkin “Erdoğan ile ikili ilişkiler ile Kıbrıs sorununun çözümü için fikir alışverişi yapıldı” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve ABD Başkanı Joe Biden ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirecek.

ERDOĞAN’A ÇAVUŞOĞLU VE AKAR EŞLİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün 12.00 sularında NATO Karargahı’na giriş yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar  eşlik etti.

KRİTİK GÖRÜŞME SIRADA

Gözler Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşmeye çevrilmiş durumda. İki liderin 45 dakika olarak planlanan görüşmesi bir buçuk saat olarak yeniden revize edildi. Kritik görüşmede masada birçok başlığın olacağı, ilişkilerin gerilmesine neden olan F-35 konusundan Biden’ın sözde soykırım iddialarına kadar birçok alanda önemli konular liderler düzeyinde masaya yatırılacak. HABERLER.COM

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir