‘FETİH BİSİKLET TURU’ HEYECANLI GEÇTİ

MEDYA21- Diyarbakır’ın İslam orduları tarafından fethedilmesinin 1382’inci yılı dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi ile Yeşil Yıldız Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Park75’ten başlayan bisiklet turu Hazreti Süleyman Camisi’nde tamamlandı.

Park75’te bisiklet turunun startını veren Vali Münir Karaloğlu, gençlere hitap ederken “Fetih şuurunu, kentin medeniyetini, kardeşliğini, yardımlaşma ve birlikte yaşama kültürünü size emanet etmek istiyoruz” dedi.

Anadolu kapılarının ilk defa İslam’a açıldığı toprakların Diyarbakır olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, şöyle konuştu:

“29 Mayıs’ta İstanbul Fethini kutlayacağız. İstanbul’un Fethi de kıyamete kadar bu topraklarda Türk İslam varlığının devam edeceğinin en büyük işareti ve delilidir. İki fethimiz de mübarek olsun. Buradan başlayacak ve fethin sembolü sahabe-i kiramdan şehit olan 27 sahabenin metfun bulunduğu Hz. Süleyman Camisi’ne kadar bir farkındalık turu olacak. Şehirde yaşayanlara özellikle gençlerimize şunu demek istiyorum; Gençlerimiz fetih şuurunu bu kentin kültürünü, medeniyetini, kardeşliğini, yardımlaşma ve birlikte yaşama kültürünü size emanet etmek istiyoruz. Bu ve benzeri etkinliklerle gençlerimizi işin paydaşı haline getirmek istiyoruz. Katılım gösteren bütün bisiklet severleri kutluyorum, tebrik ediyorum. Tekrar fethi mubinimiz mübarek olsun.”

Yaklaşık 10 kilometrelik parkurda gerçekleştirilen bisiklet turunu, Vali Karaloğlu’nun yanı sıra AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker ve Ebubekir Bal, kamu kurum ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda vatandaş ilgiyle izledi. HABER MERKEZİ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir