• DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %-0,01
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %1,37
GELECEK’TEN ERDOĞAN’A EMEKLİ MAAŞI TEPKİSİ

GELECEK’TEN ERDOĞAN’A EMEKLİ MAAŞI TEPKİSİ

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, partisinin gündeme ilişkin görüş ve önerilerini paylaşırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi sert bir şekilde eleştirdi.

MEDYA21- Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, partisinin gündeme ilişkin görüş ve önerilerini paylaşırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi sert bir şekilde eleştirdi. Özcan, “Asgari ücret zammını coşkuyla açıklayan iktidar yetkilileri, sıra doğal gaz ve elektrik zamlarını açıklamaya geldiğinde ‘sırra kadem’ bastılar. Yılbaşı gecesinde yapılan fahiş zamların ardından, ertesi günün sabahı çıkıp ihracat rekorlarından bahseden bu zihniyetle ve trolleriyle mücadele hiç de kolay değil” dedi.

Bu zamların hiçbir gerekçesi olamaz

Başta elektrik, doğal gaz ve diğer tüketim kalemlerine yapılan zamların hiçbir gerekçesi olamayacağını belirten Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, “Krizin hem itirafı, hem de suiistimal edilmesidir bu. Üreticiye marketçiye ‘fiyatları düşür’ deyip, iğneden ipliğe herşeyin fiyatlarını artırmaktır bu zamlar. EPDK da yaptığı açıklamayla milleti aptal yerine koymuştur. Meğer zamların, yani onların deyimiyle, ‘kademeli fiyatların’ amacı dar gelirli vatandaşı korumakmış! Yüzde 50 zam yaparak dar gelirli vatandaş nasıl korunuyormuş bize bir tarif etsenize? Bedava battaniye, kazak, el feneri mi dağıtacaksınız vatandaşa? Asgari ücrete rekor enflasyon nedeniyle yaptıkları zammı, davulla zurnayla açıklayan iktidar mahfilleri, sıra fahiş doğalgaz ve elektrik zamlarına gelince adeta sırra kadem bastılar. Zamları ya EPDK ve BOTAŞ’ın başındaki atanmışlar ya da iktidar televizyonlarındaki troller açıklıyor. Neymiş? Enerji, doğalgaz, akaryakıt, kömür fiyatları dünyada da kat be kat artmış ama hükümet bunları vatandaşa yansıtmamak için çok direnmiş” diye konuştu.

Yatacak yeri yok bunların

Osmangazi Köprüsü geçişinin, yılbaşı gece yarısı zamlı tarifenin devreye girmesi için araç geçişine kapatıldığını hatırlatan Özcan, “Gecenin ayazında 3-5 arabaya mı göz diktiniz?” sözleriyle duruma tepki gösterdi. Özcan, “Osmangazi Köprüsünü işleten müteahhit, milleti gece zammıyla kazıklamak için kapıda bekletiyor; millet isyan edince çıkıp ‘teknik arıza’ diyor. Yahu zaten 84 milyon vatandaş elinize milyarlarca lirayı sayıyor. Bu neyin tamahkarlığı böyle?” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonominin gidişatına yönelik verdiği olumlu mesajlara da tepki gösteren Özcan, “Cumhurbaşkanı’na sorarsanız ‘Hamdolsun bütçe tarafında bir sıkıntımız yok. Beklenenden çok daha iyi’ diyor. E hani dolar yüzde 40 düşmüştü. Hani millete de yüzde 40 fiyatları düşürün diye çağrıda bulunmuştunuz. Bu gece yarısı zam kumpası neyin nesi? Üstelik sayın Cumhurbaşkanı demişti ki; ‘Enflasyon ve fahiş fiyat artışlarının en önemli bahanesi olan, kurdaki dengesiz yükselişi ortadan kaldırdığımız için, hızlı bir normalleşme bekliyoruz.’ Kimden bekliyorsunuz bu normalleşmeyi? Bu mu normalleşme? Milletin ocağına incir ağacı dikmek mi? Madem zam değil fiyat ayarlaması var; madem zam değil, zorunluluk var, o halde pazarcıyı, marketçiyi neden elde sopa kovalıyorsunuz? Senin başına bela olan zorunluluk onun da başına musallat olmuş olamaz mı? O da yüksek kurdan mal alıp senin tabirinle “çarpıldığı” için indirim yapamıyor olamaz mı?  Neden dolar düştüğünde senin düşürmediğin fiyatları; üretici veya toptancı düşürecek? Sende, yani iktidarda olmayan bu gücü bu insanlar nereden bulacak?” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Biz ortodoks politikaları bir tarafa koyduk. Artık heterodoks politikalar var” sözleriyle yeni ekonomi modelini anlatmasına sert tepki gösteren Özcan, “Yahu sayın bakan, millet zaten sayende çarpılmış, bir de sözlük mü kullanacak yediği kazığı anlamak için. Aslında bu sözlerin Türkçesi şu değerli dostlar; ‘Bütün yemekleri denedik olmadı, şimdi de ortaya karışık salata sunacağız, yerseniz’ diyor millete. Sen şuna ‘Enflasyonla, yoksullukla mücadele edemiyoruz ama daha elimizde bol bol finansal mühendislik, cinlik araçları var’ desene. Sen şuna ‘Kumarda üstümüze yok, en iyi kağıdı biz kararız’ desene. Sen şuna ‘Yap-boz bizim işimiz, batsak da deneylerden dönmek yok’ desene” yorumunda bulundu. HABER MERKEZİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?