• DOLAR
  %0,07
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %-0,09
 • BIST
  %1,37
RİSK ANALİZLERİYLE SUÇ ORANLARI DÜŞÜRÜLDÜ

RİSK ANALİZLERİYLE SUÇ ORANLARI DÜŞÜRÜLDÜ

Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Dr. Hüseyin Aşkın, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

MEDYA21- Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Dr. Hüseyin Aşkın, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, yaptıkları çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Aşkın, “Diyarbakır’da risk analizleriyle 73 yıl 10 ay cezası olan polis katili yakalandı. Sahte içkiden ölüm olayları önlendi” dedi.
Emniyet Müdürü Aşkın, kente suç oranını düşürmek, kenti huzurlu hale getirmek için yeni konseptler geliştirdiklerini anlatarak, Diyarbakır’ın Türkiye’de en çok operasyon yapılan ve suçlu yakalanan il olduğunu açıkladı. Türkiye’de ciddi oranda sahte içkiden kaynaklı ölümlerin olduğunu hatırlatan Aşkın, Diyarbakır’da bu ölümlerin olmamasının en temel nedeninin ciddi çalışmalar yürütülmesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Yeni konseptle 12 seyyar timimizi kurduk. Ekiplerimiz her an her yerde. Tüm birimlerimiz bir araya gelip bugün şu saatlerde burada olacaklar diye belirliyor. Hiç beklenmeyen yerde polis uygulaması var artık. Hala şehir giriş çıkışlarında uygulamalarımız devam ediyor. Herkes artık genel bir profil biliyor. Uyuşturucu satıcısı ne tarz araç kullanır nasıl giyinir. Diğer birimlerde de bu tarz profiller verdik. Kulp’taki de bu profil eğitimini aldı. Merkezdeki de aynı eğitimi aldı. Diyarbakır, Türkiye’nin en düz kentiymiş. Motosikletli Polis Timleri Büro Amirliği (Yunuslar) personel sayısı 4 ayda 56’dan 104’e çıkarıldı. Motosiklet sayısı ise 38’den 51’e çıkarttık. Diyarbakır’ın her tarafında kadın Yunus ve şahinlerimiz görev alacak. Önümüzdeki haftadan itibaren 55 motosiklet görev alacak. En yoğun tarikte olaylara yetişme hedefimiz 4 dakikadan kısa sürede yetişmek. Özellikle Bağlar, Sur, Yenişehir gibi yerlere yoğunlaşacağız.”
60 BİN RİSK ANALİZİ
Emniyet müdürü Aşkın, 55 yeni arabanın kendilerine gönderildiğini de ifade ederek, “Bu araçlarımız geldiği zaman olay yerine en kısa zamanda gidilecek. Eylül ayından beri devam eden risk analizi oluşturduk. Riskli saatler, riskli yerler. 60 bin kişiyi risk analizinden geçirdik. Çoğu birçok suçtan aranan 300’e yakın yakalamamız oldu. En önemli ayağı da bu risk analimiz. Tüm birimlerimiz risk analizinin bir parçası. Jandarmayı da buna dahil ettik. Diyarbakır’da arananlar sayısı çok yüksek. Sahte kimlik işi çok var. İhbar sayımızda artış var. Vatandaşımız demek ki, bize güveniyor. Halkımızı kazanacağız ve daha yakın olacağız” dedi.
POLİS KATİLİ RİSK ANALİZİNDE YAKALANDI
İş yeri hırsızlığında yüzde 17, otoda yüzde 31 azalma olduğunu dile getiren Aşkın, “Kapkaç da yüzde 44, evden hırsızlıkta yüzde 47 azalma var. Ciddi bir silah yakalamamız var. Adam öldürme suçunda yüzde 2 artış var. Umuma açık yerlerde öldürme olayımız yok. Çok ciddi kaçak silah giriş var. 14 Haziran’dan itibaren kadın cinayeti yok. 6 ay içerisinde 3 kadına bıçakla saldırı girişimi oldu. Olay yerine çabuk intikalle yakalandı. İki de intihar olayına çabuk müdahale edildi. Son yıllık veriler incelendiğinde ortalama 7 olan kadın cinayeti sayısı 4’e düşürüldü. 73 yıl 10 ay cezası olan polis katli risk analizinde yakalandı. Olay, 28 Ağustos 2010 yılında olmuş. Sahte kimlikle geziyormuş” ifadelerini kullandı.
Narko alan çalışmalarına 21 Eylül’de Bağlar ilçesinde başladıklarını hatırlatan Aşkın, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Torbacıların 3’te 1’ni cezaevine soktuk. Uyuşturucu mücadelemiz iki ayaklı. Toplu getirilen ve parça parça satılma aşaması. Yakaladığımız her kullanıcıdan bir satıcıya ulaşıyoruz. Yaptığımız işlem sayısında yüzde 625 artış var. Biz, satışı önceleyeceğiz, çocuklar maddeye ulaşmayacak. Sentetik uyuşturucu Diyarbakır’da yerini aldı. Bu yaz başından önce kimse sokakta uyuşturucu satamayacak. Bunu gündemden çıkartacağız. Kullanma yaşı 16-25 arasında. Satıcı olarak 2021 yılı içerisinde 766 kişi yakalandı. KOM şubemiz içkiden, sigaradan, tarihi eserlerden oldukça başarılı. Diyarbakır’da hiç bir vatandaşımız kaçak alkolden hayatını kaybetmedi. Ülkede insanlar, uyuşturucudan çok, kaçak alkolden hayatlarını kaybediyor. Tüm içkili mekanlar denetlendi.”
NİTELİKLİ 2 OPERASYON
En gelişen alanlarının SİBER suçlarla mücadele olduğunu da vurgulayan Aşkın, “Birinci önceliğimiz çocuklarımızı korumak. Çocuklarımız risk altında. Aileler, çocuk koruma programlarını kursunlar. İlimiz genelinde internet üzerinden dolandırıcılık çok yaygın ve sanal bahis çok var. Türkiye’deki en nitelikli iki operasyonu biz yaptık. Trafik alanında denetim sayımız çok arttı. Emniyet kemeri üstüne çok gideceğiz. Denetim sayımız 2019 yılında 90 bin, 2021 yılında 100 bin 424. Sur’da toplamda 1 ton sentetik uyuşturucu yakaladık. Ve azalma da oldu. Diyarbakır’ın tümü 3 bin 500 Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ile izleniliyor. PKK’nın Diyarbakır sorumlusunun ikinci kişisini yakaladık. Silahı el bombası ve tabancasıyla canlı yakaladık. Her ilçede aile içi şiddet bürosu kuruldu. 3 şüpheli aile içi şiddetten elektronik kelepçe ile takip ediliyor. Fuhşa yönelik ciddi bir operasyon planımız var” açıklamalarında bulundu.  (İHA)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?