KÜRT İŞ İNSANLARI ANILDI

MEDYA21– Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, 1994’te İstanbul’un Yeşilköy İlçesinde bir otelin çıkışında kaçırıldıktan iki gün sonra cenazeleri bulunan iş insanları Savaş Buldan, Adnan Yıldırım ve Hacı Karay için ölüm yıldönümlerinde Avcılar’da bulunan mezarları başında gerçekleştirilen anma etkinliğine katıldı.
Anmaya HDP milletvekilleri, il ve ilçe örgütleri, Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri, Yıldırım ile Karay’ın aileleri ve sevenleri, Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri ve çok sayıda kişi katıldı. Mezarlarına karanfil bırakan aileler, daha sonra dua ettiler.
‘SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’
Anmada konuşan Adnan Yıldırım’ın kızı Özlem Yıldırım, katliamlara yol açan bütün siyasetçilerin sorumlu olduğunu savunarak, “Mehmet Ağar kontrolündeki çeteler, vatan, millet, Sakarya edebiyatıyla binlerce insanı katlettiler” dedi.
Hacı Karay’ın oğlu Enes Karay ise, 28 yıldır katliamların aydınlatılması için mücadele verdiklerini söyledi. Aileler, katliam sorumlularının aklandığını, verilen beraat kararlarının kendilerini şaşırtmadığını belirterek, “Bu yargılamaların sonuna kadar takipçisi olacağız” açıklamasında bulundu.
BULDAN: İŞKENCE İLE KATLEDİLDİLER
Anmaya katılanlara teşekkür eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “27 yıl önce 3 Haziran’da bu 3 güzel insan Savaş, Adnan ve Hacı, bu ülkeyi yönetenler, ülke içerisinde çeteleşmiş gruplar, devletin bilgisi ve onayı dahilinde katledildiler. 3 Haziran’da Çınar Oteli’nden alındılar. Hep tekrar ediyoruz, bir kez daha ifade etmek isteriz ki alanlar ve kaçıranlar polis kimlikli, yelekli ve ellerinde polis telsizi olan insanlardı. Bolu’nun Yığılca ilçesine götürüp, işkence yapıp, üzerlerine naylon eritip, kafalarına ve bedenlerine kurşunlar sıkarak katlettiler. Bolu’nun Yığılca ilçesi Melen Çayı kenarında bu üç insanın cansız bedenine 3 Haziran tarihinde ulaşıldı” ifadelerini kullandı.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir