SANATÇILARA DESTEK KARARI

MEDYA21– AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik’in konuşması şöyle:
“Pandemi çerçevesinde çeşitli tedbirler alınıyor. Burada istiyoruz ki herkes olumlu etkilensin. Bu çerçevede çeşitli sektörlere Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla destek devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın sanatçı, tiyatrocu ve müzisyenlere verdiği destek önemlidir. Müzik Susmasın Projesi kapsamında bu destekler müzisyen arkadaşlarımıza ulaştırılıyor. Müzisyen arkadaşlarımıza destek sürecektir. Tüm sanatçı arkadaşlarımızın mesajlarını aldığımızı, seslerini duyduğumuzu ifade etmek isterim. Tiyatrolarımıza verilen destek önemli. Şimdiye kadar 37 milyon destek sağlandı. 1 Temmuz-20 Eylül tarihleri arasında 25 milyon turne desteği olacak. Müzik sendikası, müzik birlikleri, müzik dernekleri bu listeleri bize gönderiyor. Daha fazlası için gayret ediyoruz. İnşallah bu dönemi de atlattıktan sonra müzisyenlerimizle özgür bir şekilde eski günlerdeki gibi buluştuğumuz ortamlara kavuşmayı temenni ediyoruz.
İHA VE SİHA’LAR
Türkiye’nin savunma sanayinde geldiği yer açısından önemli haberler çıkıyor. Türkiye’nin İHA ve SİHA’lar yoluyla savaş yöntemlerini nasıl değiştirdiğini, nasıl bir üstünlük ortaya çıkardığını Türkiye karşıtı ülkelerin bile bunlara sahip olmak istediğine dair uluslararası medyada çok sayıda analiz çıkıyor.
Türkiye’nin ilk uçak gemisi Anadolu’nun yapımı süratli biçimde devam ediyor. Bir amfibi hücum gemisi sınıfına giren Türkiye’nin ilk uçak gemisi olacak. En önemlisi bu geminin hava platformunda İHA’lar ve SİHA’lar için de platform söz konusu olacak. Böylece Ege ve Akdeniz’de, Pasifik’te Türkiye açısından stratejik üstünlük sağlayıcı zemine kavuşmuş olacak. Aynı zamanda doğal afetler için de kullanılacak. İçinde ameliyathaneler olacak. Yüzde 70’e yakın unsurunun yerli olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 200’e yakın firmanın katkı sağladığını belirtmek isterim.
MARMARA’DAKİ MÜSİLAJ
Marmara denizindeki müsilaj, denizcilerin deyimi ile deniz salyası son derece tedirgin edici. Tahammül edemeyeceğimiz bir kirliliğe işaret ediyor. İklim değişikliği, denizin durgun olması buna yol açtığını söylüyor. Ortaya çıkan tablo radikal bir şekilde müdahale etmemizi gerektiriyor. Yüzeyden temizlense bile tekrar tekrar ortaya çıkıyor. Marmara denizinin etrafında 25 milyona varan nüfus yaşıyor. Belediyelerin yaptığı deşarjlar, balıkçılık faaliyetleri gibi bir sürü bileşen yanyana geliyor. Çevre ve Şehircilik’ten sorumlu genel başkan yardımcımız Çiğdem Hanım, bakanımızın yaptığı çalışmalarla birlikte parti olarak bu konuyu takip ediyoruz.Çevre Şehircilik Bakanlığımız yarın zannediyorum bir çalıştay düzenleyecek. Çeşitli örnekler alındı, akademisyen ve ilgili kurumlarla paylaşıldı. Çok kapsamlı çerçevede bakıyoruz. İnşallah çalıştayın sonuçları bu hafta sonu paylaşılacak.
CUMHUR İTTİFAKI ANAYASA TASLAĞI
Çelik, anayasa çalışmalarının durumuyla ilgili soruya şu yanıtı verdi: “AK Parti içerisinde tamam denildiği andan itibaren o aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Ondan sonra MHP ile paylaşılacak. Cumhur İttifakı anayasa taslağında uzlaşı ortaya çıktıktan sonra diğer partilerle paylaşılması ve hayata geçmesi için adımlar atılması sözkonusu olacak.12 Eylül’deki 80 darbesinden beri Türkiye yeni anayasayı tartışılıyor. Yeni anayasa gelecek nesillere borcumuzdur. Darbe süreçleri ortadan kalktıktan sonra sürekli olarak sivil anayasadan bahsedilmesi sözkonusu oldu. Aşağıdan yukarıya anayasa inşa edilmesi için çok değerli birikim ve çalışmalar var. Esasında birikim yüksek, buna verilmiş emek çok, şimdi esas mesele bunun hayata geçirilmesidir. Bu konuda Cumhur İttifakı’nın üzerine düşeceğini yapacağı konusunda hiçbir kuşku yoktur.”
“ERKEN SEÇİM SÖZ KONUSU DEĞİL”
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, konuşmasına şöyle devam etti: “Erken seçim herhangi bir şekilde söz konusu değildir. Her girdiği seçimi kaybetmiş genel başkandan tutun da, oy oranı yüzde 1’de gezinene kadar herkes erken seçim diye tutturmuş. Seçimlerin zamanında yapılacağını bir vesileyle ifade etmiştim. Bütün bu süre içerisinde yapacağımız işlere yoğunlaşmak esas olandır. Nasıl bir gerekçe ortaya koyuyorlar? Siyaset bir tez, iddia ortaya koymak için yapılır. Öyle bir konumlanma var ki tamamen AK Parti’nin antitezi olmaktan öteye gidemeyen argümanlar var. Bir siyasi parti kendi varlığını topluma ulaştırdığı mesajla gösterir. Sadece AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın anti tezi olarak konumlandırılmış bir yapının hiçbir siyasi argüman üretemeyip, sürekli olarak gündeme getirdiği bir konu olarak görüyoruz.”
Kaynak: Haberler.com

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir