DİYARBAKIR 1. KISA FİLM FESTİVALİ GALASI YAPILDI

DİYARBAKIR'DA YENİ TİP KORONA VİRÜS (KOVİD-19) TEDBİRLERİ KAPSAMINDA 1-4 HAZİRAN'DA YAPILACAK 1. DİYARBAKIR KISA FİLM FESTİVALİ'NİN GALA GECESİ YAPILDI. (MURAT BAŞAL - SEDAT IRMAK/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır'da yeni tip korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 1-4 Haziran'da düzenlenen 1. Diyarbakır Kısa Film Festivali'nin gala gecesi yapıldı.

MEDYA21-Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenen festivalin galası, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde verilen kokteylin ardından  gerçekleştirildi. Pandemide normalleşme sürecine geçişle birlikte ilk fiziksel film festivaline ev sahipliği yapacak olan Diyarbakır, oyuncu, yönetmen ve sinema sektörünün önemli isimlerini ağırlayacak.

Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği’nin geçen yıl Şubat ayında start verdiği organizasyon için başvurular mart ayında başladı. Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan festival, pandemi nedeniyle ertelenirken, başvurular online alındı. Festivale, bin 266’sı uluslararası gösterim, 587’si kurmaca, 172 belgesel kategorisinden olmak üzere 2 bin 25 başvuru olurken, finale kalan 20 film arasında 4 Kürtçe film de var. Festival bünyesinde, senaryo, yönetmenlik ve görüntü yönetmeni atölyesiyle birlikte toplam 15 etkinlik yapılacak
Gala gecesine Diyarbakır Vali Yardımcısı Ömer Çoşkun, Sur ilçe Belediye Başkan Yardımcısı Veysel Kızılay, Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya ve çok sayıda ünlü isimler ile davetliler katıldı.

‘fESTİVAL BENİ HEYECANLANDIRDI’

Gala öncesi gazetecilere açıklamada bulunan Sinema oyuncusu Suna Yıldızoğlu, Diyarbakır’da festivale katılmanın kendisini heyecanlandırdığını söyledi. 1979 yılında en son konser için Diyarbakır’a geldiğini anlatan Yıldızoğlu, ”O dönemde geldiğimde kaldığım Sur ilçesinde hala eski havası duruyor. Sur’da ortama uygun yeni evlerin yapılmasının çok hoşuna gitti. Kısıtlama sürecinden sonra özgürlüğümü Diyarbakır’da kutluyorum. Diyarbakır’da festival yapılması önemli. Sanat ve müzik bizi birleştiriyor. Bu bağları koparmamız gerektiğini düşünüyorum. Müthiş bir fikir ve daha güzel şeylerin yapılacağından eminim” dedi.

İSTANBUL-DİYARBAKIR ARASINDA KÖPRÜ
Oyuncu Hakan Karsak ise, Diyarbakırlı olarak kentin sinema ve tiyatrosu için tecrübelerini burada farkındalık oluşturarak aktarmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Karsak, “Burası için elimizden geleni yapmaya hazırız. Yıllar sonra burada arkadaşlarımız ve gençlerimizle görüşmek benim için gurur vericidir. Sinema ve tiyatrolar yüzde 50 kapasiteli açıldı. Sıcağa ve pandemiye rağmen gençlerin ilgisi güzel. Böyle kaliteli bir festivalle özlemi gidermeye çalışıyoruz. İstanbul ve Diyarbakır arasında uzun metraj film ve tiyatroda köprü görevi görmeyi istiyoruz” diye konuştu.

DİYARBAKIR’DA İLK KEZ
Galada konuşan Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği Başkanı ve Festival Direktörü Yönetmen Serhat Gönen, Diyarbakır’da ilk kez kısa film festivalinin olmasından heyecan duyduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
“Diyarbakır’da her zaman bir film festivali yapmayı istedim. Yıllar sonra bunu gerçekleştiriyor olmak mutluluk vericidir. Bu yıl iki ilki yaşıyoruz. Hem kısa film festivalinin Diyarbakır’da olması hem de bu yıl kentte fiziki olarak gerçekleştirilen ilk festival oldu. Birçok festival gibi online olarak yapabilirdik ama ertelemek istedik. Amacımız sektör profesyonellerini kente getirip buradaki sinema severlerle buluşturmaktı. Festivalle, Diyarbakır’ın bir film platosu olduğunu herkese göstermek istedik. Kentin tanıtımına katkı sunacağımız için çok mutluyum.”
Gecede sinema oyuncusu Ali Sürmeli’ye Ahmet Arif adına, Suna Yıldızoğlu’na da Sami Hazinses adına “Emek Ödülü” verilirken,  Diyarbakır 1. Kısa Film Festivali 4 Haziran’a kadar çeşitli film gösterimleri ve etkinliklerle devam edecek. (İHA)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir